بچه پولدارهای کره شمالی جوانان وقتی به چین سفر می‌کنند لیست بلند بالایی از وسایل موردنظر خارجی را با خود به همراه می‌برند. بسیاری از درخواست‌ها هم به لباس و وسایل ورزشی مربوط می‌شود. مارک‌های Zara و H&M را دوست دارند. آن‌قدر به باشگاه‌های بدن‌سازی سر می‌زنند تا ورزشکار به نظر برسند. کاپوچینو می‌نوشند تا نشان دهند که تا چه اندازه غربی هستند.

برخی از آن‌ها پلک‌های خود را می‌کشند تا چهره‌های آن‌ها غربی‌تر به نظر برسد. تنها یک درصد از مردم کره شمالی را این نسل پولدار در بر می‌گیرند و شما می‌توانید برای ملاقات آن‌ها به محله‌ای بروید که عنوان Pyonghattan به آن داده‌شده است.محله‌ای که بچه پولدارهای حزب دموکراتیک خلق کره شمالی در آن رفت‌وآمد دارند. این در حالی است که وضعیت اقتصادی در کره شمالی روز به روز وخیم تر می‌شود. صنعت عملا در این کشور شکست‌خورده است و حتی در پیونگ‌یانگ هم حقوق دولتی کمتر از ١٠ دلار در ماه است. در چند سال اخیر پیشرفت طبقه تاجر در کره شمالی به ظهور اقلیت ثروتمند در پیونگ‌یانگ منتهی شده است.
باشگاه‌ جایی برای رهایی از لباس‌های سنتی!
با یکی از این جوان‌ها که ٢٤ ساله است، صحبت می‌کنم و در خصوص وضعیت زندگی‌اش می‌گوید: معمولادر کره شمالی باید لباس‌های سنتی به تن کنیم به همین دلیل جوانان به باشگاه‌ها می‌روند تا بتوانند لباس‌های ورزشی که دیگر سنتی نیست را بر تن کنند و اندکی هم از قید و بند آن‌همه لباس محلی که عرف شده دربیایند.در ساختمان مجلل که در مرکز پیونگ‌یانگ ساخته‌شده، جوانان روی تردمیل ها می‌دوند، مانیتورهای نصب‌شده روی تردمیل کارتون‌های دیزنی یا حرکات تمرینی یوگا را نشان می‌دهد.داخل ساختمان رستورانی رویایی است که مراسم‌های عروسی را تبلیغ می‌کند. کافی‌شاپی هم در همین ساختمان است که اکثر نوشیدنی‌های آن از چهار تا هشت دلار قیمت‌ دارند و یک فنجان موکا هم به قیمت ٩ دلار برای مشتری آورده می‌شود. یک انگلیسی که در قالب یک برنامه تبادل فرهنگی با کره شمالی کار می‌کند، در این خصوص می‌گوید: این ساختمان و امکانات آن برای بسیاری از کره‌ای‌ها که درآمد متوسطی دارند یک رویاست.

سرمایه‌داری در کره شمالی پس از روی کار آمدن دولت "کیم جونگ اون" رونق بیشتری گرفت. کیم جونگ اون، رهبری از نسل سوم است که از اواخر ٢٠١١ قدرت را در دست دارد. سرمایه‌دارها عمدتا پست‌های دولتی را به خود اختصاص می‌دهند. پست‌هایی که یا در ارتش است یا در وزارتخانه‌ها.مسئولیت تجارت دولتی در خارج از کره شمالی را بر عهده‌دارند یا تلاش می‌کنند جذب سرمایه‌گذاری برای پیونگ‌یانگ را انجام دهند. حقیقت این است که سرمایه‌داران در کره شمالی با هر چیزی که دم دستشان باشد تجارت خود را آغاز می‌کنند: از تجارت در حوزه ملک و آپارتمان تا فروش تلویزیون‌های تخت جدید.

این پول یا در فروشگاه‌هایی که در هر نقطه‌ای از پیونگ‌یانگ دیده می‌شوند، خرج می‌شود یا در رستوران‌های گران‌قیمت. کیم جونگ اون طرفدار نظام سرمایه داری است. این مسئله‌ای است که از دید بسیاری دورمانده است. این را یک تاریخ‌نویس روس که زمانی در پیونگ‌یانگ درس‌خوانده به ایندیپندنت می‌گوید: تعداد قابل توجهی از مردم کره شمالی می‌گویند که وضع گردش پول در بازارهای این کشور هیچ‌گاه به این شکل نبوده است. کیم جونگ اول ٣٣ ساله در چند سال اخیر دستور ساخت پارک‌های حیات‌وحش و شهربازی، پارک آبی و پارک‌هایی برای اسکی را داده است. در اطراف پایتخت هم زمین‌های تنیس و والیبال بسیاری ساخته‌شده است. زنان در کره شمالی با توجه به آنکه بانوی اول این کشور زن امروزی و مدرنی به‌حساب می‌آید جرات می‌کنند و لباس‌های رنگ روشن‌تری را به تن می‌کنند. از جمعیت ٢٥ میلیون نفری کره شمالی سه میلیون نفر گوشی تلفن همراه دارند.

برخلاف چند سال قبل زمانی که از یک کره‌ای در خصوص فرزندانش سؤال می‌کنید این احتمال وجود دارد که دست‌به‌جیب برده و عکس فرزندانش درگوشی موبایل را به شما نشان دهد. در سوپرمارکت‌های شیک و مدرن پایتخت می‌توانید گوشت استرالیایی، ماهی سالمون نروژی را پیدا کنید و البته قیمت هر جنس خارجی در کره شمالی بسیار بالاست. باوجوداین تغییرات کره شمالی هنوز هم محدودیت‌هایی را برای شهروندان خود اعمال می‌کند.

خانم‌ها نمی‌توانند دامن‌های خیلی کوتاه یا پیراهن‌های بدون آستین به تن کنند. اگر لباسی که به تن دارید بیش‌ازاندازه در چشم باشد یا با عرف رایج در کره شمالی همخوانی نداشته باشد، پلیس اسم شما را گرفته و سپس اسامی افراد خاطی از طریق رادیو پخش خواهد شد. عمل‌های جراحی زیبایی مانند بالا کشیدن پلک و همچنین جراحی بینی که در سئول باب بود اکنون به پیونگ‌یانگ هم رسیده است. کره‌ای‌ها می‌توانند برای درمان پزشکی به خارج از کشور بروند اما جراحی‌های زیبایی این مسئله را شامل نمی‌شود و باید در داخل این کشور انجام بگیرد. تصاویری از فروشگاه‌ها و مراکز خرید در Pyonghattan بچه پولدارهای کره شمالی چگونه زندگی می‌کنند؟ +تصاویر

بچه پولدارهای کره شمالی چگونه زندگی می‌کنند؟ +تصاویر

بچه پولدارهای کره شمالی چگونه زندگی می‌کنند؟ +تصاویر

بچه پولدارهای کره شمالی چگونه زندگی می‌کنند؟ +تصاویر

بچه پولدارهای کره شمالی چگونه زندگی می‌کنند؟ +تصاویر

بچه پولدارهای کره شمالی چگونه زندگی می‌کنند؟ +تصاویر

بچه پولدارهای کره شمالی چگونه زندگی می‌کنند؟ +تصاویر

بچه پولدارهای کره شمالی چگونه زندگی می‌کنند؟ +تصاویر

بچه پولدارهای کره شمالی چگونه زندگی می‌کنند؟ +تصاویر